PRZYCHODNIA

Poradnia Chorób Piersi

GABINET PROFILAKTYKI I LECZENIA CHORÓB PIERSI

dr n. med. Katarzyna Radkowska-Braun

  • konsultacje
  • badania lekarskie
  • wykonywanie badań USG piersi

Dla kogo jest Poradnia Chorób Piersi?

Rak piersi to najczęściej występujący nowotwór złośliwy u kobiet. Wizyta w Poradni Chorób Piersi zalecana jest zarówno kobietom genetycznie obciążonym rakiem piersi, kobietom, u których wcześniej wykryto niepokojące zmiany, jak i zdrowym kobietom w celu wykluczenia ewentualnych niebezpiecznych zmian w piersiach.

Rak piersi, choć bardzo rzadko (zaledwie 1% zachorowań), może dotknąć także mężczyzn. W razie stwierdzenia niepokojących zmian w obrębie piersi, również i panowie powinni zgłosić się do Poradni Chorób Piersi.

Wczesne wykrycie to szansa na pełne wyleczenie

Wczesne wykrycie nowotworu złośliwego (w stanie przedinwazyjnym) piersi to szansa na całkowite wyleczenie. Ponadto odpowiednia profilaktyka pozwala na uniknięcie agresywnych form leczenia. Zastosowanie leczenia oszczędzającego nie powoduje diametralnej zmiany w komforcie życia pacjenta. Wykrycie nowotworu w zaawansowanym stadium zdecydowanie zmniejsza szanse na wyleczenie.

Samobadanie piersi i badanie przez lekarza

Każda kobieta powyżej 20. roku życia powinna badać swoje piersi, zarówno poprzez samobadanie palpacyjne gruczołu piersiowego, jak i poprzez profesjonalne badania obrazowe – mammografię i badanie ultrasonograficzne. Wykrycie zmian poprzez samobadanie możliwe jest zwykle dopiero, gdy wielkość guzka osiąga wielkość ok. 1 cm. W celu wykrycia zmiany złośliwej w stadium przedinwazyjnym niezbędne jest regularne badanie obrazowe.

Zalecenia

Należy pamiętać, że badanie przeprowadza się nie w celu wykrycia guza, ale upewnienia się, że go nie ma. Najlepszy moment na badanie to tydzień po menstruacji, po menopauzie zaś w konkretny dzień raz w miesiącu. W razie wyczucia niepokojących zmian, nie należy zwlekać z wizytą u lekarza. Ważne jest również uświadomienie sobie, że nie każdy guzek oznacza raka, może to być np. niegroźne zwyrodnienie torbielkowate (mastopatia). Regularne samobadania piersi nie oznacza pełnej profilaktyki. Okresowa kontrola u lekarza jest konieczna.